Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğu, 30. yılEŞLİ DANSLAR TOPLULUĞU


Rumba


 

Nedir?

Rumba, yavaş tempolu, zor; ama eşsiz bir Latin Amerikan dansıdır. Çiftler arasındaki tutkuyu hareketlere yansıtır. Yavaş, kalp atışını andıran ritmi ve romantik müziği onun etkisini güçlendirir. Bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Mesafeli olarak gerçekleştirilebilecek figürleri de olmasına karşın genellikle çiftlerin birbirlerine yakın etkileşimde oldukları hareketler çoğunluktadır.

Özünde Rumba karşı cinsi başta çıkarmayı anlatır. Bayan, erkeği etkilemek ve kışkırtmak için tüm cazibesini kullanarak dans eder, kıvrak kalça hareketleri kullanır. Buna karşılık erkek onunla ilgilendiğini göstermek için tüm bedeni ile müziği yaşar, koruyucu ve sahiplenici erkil karakteri ile bayanı kendine bağlı kılmaya, onun benliğinde kendine yer bulmaya çalışır. Fakat bu ihtiras yüklü tema her defasında erkeğin reddedilmesi ile son bulur. Denebilir ki, eğer Tango tutkunun dansıyla, Rumba da kuşkusuz aşkın dansıdır.

Sahnede Rumba'yı çekici kılan temel unsur bayandır, erkek dansıyla ilginin bayan üzerinde toplanmasına yardım eder. Rumba çoğunlukla az yetenekli dansçılar tarafından ihmal edilen güçlü bir müzik anlayışı ve teknik detaylara bağlılık gerektirir. Bu detaylar, güçlü bir denge ve bilek, diz ve kalça koordinasyonu sonucunda ortaya çıkar. Ancak düzenli bir eğitim ve çalışma sonucunda dansçılar Rumba'nın hak ettiği ruhu verebilirler.

Tarihçe

Rumba aslında İspanyol ve Afrika kökenli bir danstır ancak 16. yüzyılda Afrika'dan getirilen köleler ile Küba'ya taşınmış ve gelişiminin büyük bölümünü burada göstermiştir. Müziği ve hareketleri de bu sıcak iklimi yansıtır. Rumba'nın ilk şekli abartılı ve seksi kalça hareketleri içeren, agresif tavırlı bir erkek ile savunma tavırlı bir kadının dansı şeklindeydi. Daha sonraları bu hareketler daha kontrollü ve yavaş bir şekle bürünerek bugünkü şekline ulaştı. 1913?te Amerika'ya girmesiyle Rumba Latin Amerikan danslarının canlılığını da içine alarak gerek müzik, gerek film sektöründe altın yıllarını yaşadı. Amerikan Rumba parçaları filmlerin vazgeçilmezleri arasına girdi. Bugün Rumba'nın pek çok farklı stili olmasına karşın Uluslararası Latin Amerikan Dansları Yarışmaları'nda geçerli olan standart kuralları mevcuttur.

 Müzik

Rumba müziği romantik ve kalp atışını andıran bir yapıdadır. Dansın tutkusunun ve etkisinin büyük bölümü müzikteki ezgilerde hayat bulur. Müzikte vurgu dördüncü ölçüdedir. Ritmi takip eden zamanlanmış ayak ve diz hareketlerinin aksine vücut kopmaz bir süreklilikle salınımını sürdürür.

Dünya Dans Sporu Federasyonu kurallarına göre, dans sporu yarışmalarında bu dans için kullanılacak müziklerin standart ritim özellikleri şöyledir:

25-27 bar/dakika
4 vuruş/bar