Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğu, 30. yılEŞLİ DANSLAR TOPLULUĞU


Jive

 

Nedir?

Jive, zarif, canlı ve enerjik olmayı gerektiren bir Latin Amerikan dansıdır. Oldukça hareketli olmasına karşın bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük bir hareket alanında uygulanabilir. Çiftlerin tutuş halinde gerçekleştirecekleri hareketler yanında pek çok solo figürleri vardır.

Uluslararası Latin Amerikan Dansları yarışmalarının beşinci ve son dansı olan Jive ile yarışmacılar hâlâ yorulmadıklarını, ilk anki enerjileri ile yarışmayı sürdürdüklerini gösterme şansı bulurlar.

Tarihçe

Jive; ilk olarak Jitterbug.adlı dansın akrobatik hareketlerinden arıdırılıp tekniğinin temizlenmesi ile ortaya çıkmış olup zaman içinde Rock & Roll, Boogie Woogie, African/American Swing gibi danslardan etkilenmiştir. İkinci Dünya Savaşı süresince Amerika'dan İngiltere'ye yayılmış ve ilk olarak 1944 yılında Londralı bir dans öğretmeni olan Victor Silvester tarafından "Jive" olarak isimlendirilmiştir. Jive, bir süre uygunsuz bir dans olarak kabul edilmiş ve salonlarda yapılması yasaklanmıştır. Yarışma dansı olarak birçok değişiklikten geçmiş ve Lindy, West Coast Swing, Amerikan Swing ve Rock 'n Roll gibi farklı isimler almıştır. Rock 'n Roll'a benzemekle birlikte, ondan daha hareketlidir.

 Müzik

Dünya Dans Sporu Federasyonu kurallarına göre, dans sporu yarışmalarında bu dans için kullanılacak müziklerin standart ritim özellikleri şöyledir:

42-44 bar/dakika
4 vuruş/bar