Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğu, 30. yılEŞLİ DANSLAR TOPLULUĞU


Genel Bilgi

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu, 1988 yılında kurulmuş olup Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğudur. Topluluğumuz, kuruluşundan bu yana eşli dansları öncelikle ODTÜ'de, ardından Türkiye çapında tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı amaç edinmiş; eşli dansların ülkemizdeki gelişiminin öncüsü olmuş ve dans sporunun bugün geldiği noktaya büyük katkıda bulunmuştur. Resmî yarışmalarda önemli dereceler elde eden pek çok dansçı, Ankara'daki dans stüdyolarının hemen hemen tümünün kurucuları ve Türkiye Dans Sporları Federasyonu'nda görev alan  çeşitli kurul üyeleri, Türkiye'deki dans sporu hakemlerinin pek çoğu dans dünyasına topluluğumuz tarafından kazandırılmıştır.


ODTÜ EDT, 2001 yılından bu yana Türkiye'nin en prestijli ve yüksek puanlı uluslararası dans sporu yarışmasını organize etmektedir. Her yıl Cumhuriyet Haftası etkinlikeri kapsamında Ekim ayının sonunda gerçekleştirilen ODTÜ Uluslararası Cumhuriyet Kupası'nda bugüne dek 25'i aşkın ülkeden 700'e yakın sporcu mücadele etmiştir.Topluluk üyesi olmak...

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu, yaklaşık 100 kişilik Türkiye Dans Sporları Federasyonu'ndan lisanslı dansçı kadrosu ile ülkemizin en büyük dans kulübüdür. Her akademik yıl başında yapılan Topluluk Seçmeleri ile, topluluğa dans sporu ve Arjantin tangosu disiplinlerinde yeni dansçı adayları alınmakta ve ülkemizin alanında en iyi eğitmenleri tarafından yetiştirilmektedir. Sürekli teknik gelişimi hedefleyen topluluğumuz, dansçılarına yoğun bir eğitim programı içerisinde sınırsız olanaklar sunar. Sürekli devam eden teknik ve destekleyici antrenmanlara ek olarak, dünyanın en iyi dansçıları ODTÜ'de getirilerek düzenli çalıştay ve özel dersler düzenlenmekte; ayrıca her sezonda iki kez yoğunlaştırılmış dans kampları organize edilmektedir. Tüm bu teknik çalışmalara ek olarak, dansçılarımızın gelişimlerini sınamaları amacıyla her ay EDT Dans Sporu Ligi yarışmaları düzenlenmekte; bu sayede ODTÜ EDT sporcularının ulusal ve uluslararası dans yarışmalarına sürekli hazır olması sağlanmaktadır.


Dansçı kadrosu içerisinden oluşturulan farklı gösteri grupları pek çok ulusal etkinlikte koreografiler sunmakta, topluluğumuz yaptığı gösteriler ile her yıl 5000'i aşkın danssevere ulaşmaktadır. Ayrıca her akademik yıl sonunda, koreografileri uluslararası deneyime sahip koreograflarca hazırlanan yıl sonu şovumuz, 3 gün boyunca ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde sergilenmekte ve büyük beğeni kazanmaktadır.


Üye olmayanlara sunulan olanaklar...

Topluluğumuz öncelikle ODTÜ'de, ardından Ankara ve Türkiye çapında eşli dansları yaygınlaştırmayı amaç edinmiştir. Bu amaca yönelik olarak dansçı kadrosu içerisinden ciddi bir program dahilinde hobi sınıfı dans eğitmenleri yetiştirilmekte ve bu eğitmenlerce yıl boyunca tüm Ankara'ya açık salon dansları kursları verilmektedir. Bu kurslar kapsamında farklı eğitim periyotlarını kapsamak üzere Cha Cha Cha, Rumba, Jive gibi Latin Amerikan Dansları; Vals, Tango, Viyana Valsi gibi Standart Danslar; Swing, Salsa, Arjantin Tangosu gibi sosyal danslar başlangıç, orta ve ileri seviyelerde kursiyerlere öğretilmektedir.


Ayrıca Ankara'nın önemli dans-bar'larında gerçekleştirilen dans partilerinde kursiyerlerimize öğrendiklerini keyifli bir ortamda uygulama imkanı sunulmakta; Arjantin Tangosu kursiyer gruplarına yönelik ise tematik milongalar düzenlenmektedır. Kurslarda başarı gösteren kursiyerlerimiz ise ODTÜ'de gerçekleştirilen dönem içi gösterilerde gösteri grubumuz ile birlikte yer alma şansını bulmaktadır. Topluluğumuz, düzenlediği tüm bu etkinlikler ile her ay 300'ü aşkın üniversiteliyi dans dünyasına kazandırmaktan gurur duymaktadır. 


ODTÜ EDT, yetişkinlere verdiği eğitimler yanında bünyesinde barındırdığı Çocuk Grupları içerisinde 5-17 yaş arasındaki çocuk ve gençleri, uzman eğitmenler gözetiminde dans sporu yarışmalarına hazırlamaktadır.

 

ODTÜ EDT Tanıtım Filmi (2015)

  

ODTÜ EDT Tanıtımı (Başkent TV-Genç Çalışmalar)

1. Bölüm

 
2. Bölüm
 
3. Bölüm
 
4. Bölüm
 
5. Bölüm