Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğu, 30. yılEŞLİ DANSLAR TOPLULUĞU


2016 - Yalnızlığım, Renklerim, Ben

Kendini tek kelimeyle tanımlaması istense, “kusursuz” derdi reklamcı. Çalıştığı ajansta terfi almış ve yeni tanıtım projesinin koordinatörü olarak seçilmişti. En sevdiği sarı kıyafetlerini giydi, kendisine en çok yakıştırdığı makyajını yaptı. Bir süre, cam cepheli rezidansının salonunda, güne henüz uyanan mavi şehri izledi elinde acı kahvesiyle. Ofisine vardığında etrafındaki herkesin gıpta ile onu izlediğinin pekâlâ farkındaydı. Ekip arkadaşları ona pembe iltifatlar yağdırırken, duvarını süsleyen tablodaki renklerin nasıl da uyumsuz olduğunu düşünüyordu.

 

Dip dibe sıkıştırılmış kızıl kiremit çatılar denizine bakan tarihî apartmanın üst katındaki dairesinden çıkarken, elindeki kitap tomarını taşımaya çalışıyordu sosyolog. Neredeyse on yıl önce yazmaya başladığı ilk kitabı nihayet geçen hafta, kırkıncı yaş gününde baskıdan çıkmıştı rengarenk. İmza günü, çoğunlukla günlerini geçirdiği yakındaki kitapçının kafesinde yapılacaktı. Peki, mutlu başlayan bir gün hep sarı devam eder miydi?

 

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu bu yıl sizleri önceki yıllardan çok farklı bir hikâyenin parçası olmaya davet ediyor. Mutluluk hangi renk sizce? Peki ya nefret? Bazı günler sarı hissediyor musunuz siz de? Bir kadın. Bir erkek. Farklı renklere boyalı, tanıdık duygularla örülü, bilinmedik; ama içimizden bir hikâye.

 

"Yalnızlığım, Renklerim, Ben", etkileyici kostümleri, göz alıcı dekor, ışık ve ses tasarımlarıyla güçlü bir ekip çalışmasının ürünü. Ulusal ve uluslararası koreograflarca hazırlanan bu görsel şölen, tamamı Türkiye Dans Sporları Federasyonu’ndan lisanslı yüzü aşkın dansçı tarafından sahneleniyor. Eserin sahneye taşınmasında ayrıca on kişilik bir teknik kadro görev yapıyor.

 

Bu yıl zaman ve mekân kısıtı nedeniyle 10-11-12 Mayıs günlerinde yalnızca iki kez perde açacak bu şovu kaçırmamak için yapmanız gereken tek şey 4 Nisan - 7 Mayıs tarihleri arasında ODTÜ Çarşı EDT standından veya ODTÜ KKM gişesinden biletlerinizi temin etmek. Geçtiğimiz senelerde dört performans olarak sergilediğimiz gösterilerde bile Kemal Kurdaş Salonu'nun hınca hınç dolduğu göz önünde bulundurulursa, “Yalnızlığım, Renklerim, Ben”in bu yılki iki performansına ait biletlerin çok kısa zamanda tükeneceğini ve eserin kapalı gişe oynayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Hepinize şimdiden keyifli seyirler…